Şirketiniz İçin Sosyal Medya

NEREDEN BAŞLAMALI?

ŞİRKETİNİZ İÇİN SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI ADIMLARI

Rakipleriniz sosyal medyada hızla büyüyüp kendilerine yeni sadık müşteriler edinmek için koşar adım hedeflerine ilerlerken siz ne yapmalısınız? Daha önce sosyal medyada hiçbir görünürlüğe sahip olmayan firmaların bebek adımlarını hangi hamleler oluşturmalı?

Artık sosyal medya görünürlüğü her şeyden önemli hale geldi. Müşterilerinizin size bir çırpıda ulaşabilmesi, sizin onları markanızla ilgili gelişmelerden haberdar edebilmeniz –belki de onları tavlayabilmeniz, yeni müşterilere ulaşıp onların ayağına gidebilmeniz için sosyal medyadan daha verimli bir yol olmadığını yaşadığımız dönem ortaya koydu.

Nitekim gittikçe değişen ve kullanıcı merkezli bir hale gelen sosyal medya mecraları, popülerliğini bırakın kısa vadeyi, orta vadede bile kaybedecek gibi görünmüyor. Uzun vadede ise dönüşümüne devam edecek, ancak yok olmayacak. Bu nedenle, markanızın sosyal medya görünümü çok önemli. Sizin için, sosyal medyada markanızın yerini sağlamlaştırabilmek için atmanız gereken ilk adımları sıraladık.

1. SOSYAL MEDYA YÖNETİCİSİ BULMAK

Şu konuda bir anlaşalım; sosyal medya başlı başına bir iş ve bunu layıkıyla yapması gereken bir kişiye ya da ekibe ihtiyacınız var. Hatta biz de bu yüzden buradayız, bu konuda oldukça da iddialıyız :) Sosyal medya hesaplarınızı açılışından gönderi içeriklerine, müşteri geri dönüşlerine ve raporlamasına kadar titizlikle yönetecek sosyal medya yöneticileri, bu alandaki eksikliği gidermek adına çalışan kişiler.

2. WEB SİTENİZE UYUMLU SOSYAL MEDYA HESAPLARI

Sosyal medya hesaplarınız ve web siteniz, tıpkı karvizitleriniz ve benzer tanıtıcı ürünleriniz gibi bir uyum içerisinde olmalı. Böylelikle tanınırlığınız artacaktır. Dönemsel kampanyalara ya da özel günlere göre düzenlenen yeni kapak ve profil fotoğraflarıyla sosyal medya sayfalarınızı düzenlemek ise daha sonraki aşamalarda yapmanız gereken işler.

3. PAYLAŞIM TAKVİMİ OLUŞTURMAK

Ne zaman ne paylaşacağınızı bilmezseniz, sosyal medyada görünürlüğünüzü artırsanız bile verimlilik elde edemezsiniz. Bu yüzden, belli bir takvim üzerinden hareket etmek oldukça önemli. Nitelikli ve takibi kolay paylaşımlar, belli planlar dahilinde hareket eder. Ayrıca özel günleri de atlamamış olursunuz.

4. HİKAYE ANLATIN

Sosyal medyanın en önemli yönü, internet bağlantısına sahip olan herkese bir şeyler anlatma ve konuşma şansı vermesi. Bu yönüyle, daha önce yapılmamış bir iletişim devrimi özelliği taşıyor. Yapmanız gereken, markanızın ya da ürününüzün hikayesini anlatmak, takipçilerinize ilgisini çekebilecek şeyler verebilmektir. Her zaman bir çift ayakkabının fiyatını verip web sitenize yönlendirmek işe yaramıyor.

Sosyal Medya Yöneticisi
Kriz Yönetimi

5. TAKİPÇİLERİNİZİ TANIMAK

İşte bu belki de en önemlisi. Hangi yaş aralığına, hangi gelir ve eğitim düzeyine, kısacası kime hitap etmek istediğinizi biliyorsunuz. Peki ya sosyal medya takipçileriniz, sizin istediğiniz kitleyle paralellik gösteriyor mu? Göstermiyorsa ne yapmalısınız?

6. PAYLAŞIMLARIN GERİ DÖNÜŞLERİNİ DEĞERLENDİRMEK

Gelen beğeni sayısı, takipçi sayınızdaki değişim, yapılan yorumlar, gelen mesajlar… Hepsi takip edilmesi gereken ve başlı başına oldukça önemli veriler. Örneğin Sprout’a göre sosyal medya hesabından bir markayı takip eden kişiler, markaya bir soru ya da sorun ilettiği zaman ilk 4 saat içerisinde cevap almayı bekliyor. Ancak markaların cevap vermesi genellikle 10 saati bulabiliyor. Facebook gibi yapısı gereği oldukça dinamik olan sosyal medya platformlarında müşterilerinize ne sürede döndüğünüz bile bir sonraki gönderinizin kaç kişi tarafından görüntülenebileceğini etkiliyorken, asla bunu yabana atmamalısınız. Aldığınız tüm geri bildirimlerin yeni paylaşımlarınızın niteliğini biçimlendireceğini unutmayın. Mutlu takipçiler yeni mutlu takipçileri, bunların hepsi de müşteriyi beraberinde getirir.

7. SAHTE / BOT TAKİPÇİDEN UZAK DURMAK

Size “10 bin takipçiyi şu kadar ucuza satıyoruz, inanılmaz fenomen olacaksınız!” diyen kişileri ciddiye almamanız gerektiğini unutmamalısınız. Sahte takipçi, sosyal medya platformlarının kolaylıkla ayırt edebildiği ve ciddi bir şekilde mücadele ettiği bir konu. Bir sabah kalktığınızda paranızı çöpe attığınızı fark etmeniz beş dakikanızı almayacaktır. Hiç etkileşim getirmeyen 100 bin takipçidense sizinle doğrudan iletişim kuran 100 takipçi, her zaman için çok daha iyidir.

8. ERİŞİLEBİLİR HEDEF = KATLANAN BAŞARI

Bir ay içinde sıfırdan bir milyon kişiye ulaşmak kolay ve ulaşılabilir bir hedef değildir. Kaldı ki sosyal medya için hızlı büyüme pek de bir şey ifade etmez. Hızlı büyüme beklentisi yerine bu hedefinizi gerçekten sizinle ilgilenebilecek potansiyel sadık müşterilerinizi elde etmeyle değiştirin. Böylece gerçekten verimli sonuçlar alacak, küçük ama sağlam adımlar atacaksınız.

Bot Takipçi
Hedefler
Paylaşım

9. KRİZ YÖNETİMİ

Geçtiğimiz günlerde KFC’nin ABD’deki şubelerinde yaşanan tavuk skandalını okumuşsunuzdur. Markanın, bir şekilde elindeki tavuklar bitti ve KFC tavuk satın aldığı şirketi değiştirmek zorunda kaldı. KFC gibi bir fast food zinciri için bundan daha kötü bir senaryoyu tahmin edemezsiniz. Ancak şirket bununla başarıyla baş etti, üstelik kelimenin tam anlamıyla krizi fırsata çevirdi. Kendileriyle dalga geçen kullanıcılara da, kendilerini polise şikayet eden hayranlarına da cevap verdi, krizi üstlendi ve sonunda bütünüyle bu sorunun altından kalkmayı bildi. Sosyal medya, basit olayların bile bir anda krize dönüşebileceği ve çok çabuk yayılabileceği olabildiğince değişken bir mecra. Bu nedenle kriz yönetimini gerek takipçilerinizi, gerekse potansiyel müşterilerinizi etkileyebilecek bir şekilde başarmalısınız. Bu nedenle de sizinle birlikte iletişim işlerini yürütebilecek birilerine gerçekten ihtiyacınız bulunuyor.

10. EN ÖNEMLİ VERİLERİNİZİ BELİRLEYİN

Takipçilerinizi neye yönlendirmeye çalışıyor ve bunun karşılığını ne kadar alıyorsunuz? Takipçilerinizi doğrudan web sitenize ve ürünlerinizi satın almaya yönlendirmeye çabalıyorsanız bunun takibini, sosyal medya hesaplarınıza sadık takipçiler elde etmeye çalışıyorsanız da bunun takibini yapabilmelisiniz. Eforunuzu hangi yönde sarf etmek istiyorsanız, ölçüm yapacağınız metrikler de buna göre değişecektir. Hedefinizi bilmek ve hangi araçlarla bu hedefe ulaşacağınızın farkında olmak, işi başarmanın yarısından fazlası eder.

11. REKLAM VERMEK YA DA VERMEMEK: ÇILGINCA PARA SAÇMAYIN

Yaptığınız bir paylaşımın daha çok öne çıkmasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız elbette sosyal medya üzerinden de reklam vermeyi denemelisiniz. Ancak doğru hedeflemeyle verilmeyen reklamlar, ürününüze ve size yabancı olan binlerce kişinin önüne bu gönderinin düşmesini ve dolayısıyla da asla geri dönmeyecek bir parayı havaya savurmanızı beraberinde getirebilir. Küçük bir örneklemde sizinle ilgilenebilecek kişilere reklam vermek, gerçekten verimli sonuçların da önünü açacaktır.

FREELANCE SOSYAL MEDYA EKİBİYLE TANIŞIN.

Firmanıza veya projenize özel bir teklif alabilir ve dilediğiniz soruları bize iletebilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama hakkındaki tüm sorularınızı iletebilir, hakkımızda daha fazla bilgi alabilir veya bir teklif alabilirsiniz.

TOP